Biuro podróży

Wycieczki szkolne

Wczasy i wakacje

Limanowa

Nowy Sącz

Wycieczki

Szukaj
Jesteś tutaj: Home / Aktualności / Upragniona Zima 2014

Upragniona Zima 2014

Powiększ
W końcu nadeszła prawdziwa zima. Więc dziś będzie w temacie, a dokładniej mała podpowiedź dla tych, którzy na narty wyjeżdżają po raz pierwszy. Co powinniśmy zabrać ze sobą na taki wypad, w co lepiej zainwestować i na czym nie przepłacić?

 

 

 

Lista rzeczy, których nie powinno zabraknąć:

 1. Narty i buty narciarskie – jeśli nie masz swoich można wypożyczyć. Ważne żeby były odpowiednio dobrane. Buty wygodne, narty dostosowane do naszej wagi, wysokości i charakteru jazdy. 
 2. Google narciarskie – zdecydowanie lepiej mieć niż nie mieć. Przydadzą się zarówno przy słonecznej pogodzie, jak również przy opadach śniegu. Nie warto przepłacać. Można kupić je np. sezonowo w dyskontach. Zwróćmy jednak uwagę, żeby kupić takie z filtrem.
 3. Kije narciarskie – spokojnie mogę być używane. Ważne żeby były dopasowane do naszego wzrostu. W linku poniżej znajdziecie instrukcję, jak prawidłowo dobrać ich długość. www.youtube.com/watch?v=O7CaoVRpzvo
 4. Bielizna termiczna– w tej chwili dostępna w dyskontach. Ceny dużo niższe od tych, które najdziecie w tych znanych sklepach górskich, a jakoś też dobra.
 5. Skarpety narciarskie – wysokie, bardzo ważne, żeby były idealnie dopasowane- nie za duże, nie za małe. Dzięki temu stopy nie będą marzły i nie będą upijały nas w bucie.
 6. Kominiarka – niby można bez, ale naprawdę przydaje się w trudnych warunkach atmosferycznych, szczególnie dla dzieci i osób, które mają delikatną skórę.
 7. Komin – czyli taki okrągły szalik np. z polaru :) bardzo przydatny.  Przekrój cenowy bardzo duży. Tańsze wersje można dostać np. w Decathlonie. Na początku można spokojnie zastąpić go zwykłym szalikiem, trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby chronił dobrze szyje i umożliwiał zasunięcie kurtki do końca.
 8. Kask narciarski – przy wyjeździe z dziećmi rzecz niezbędna!! Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, każde dziecko na stoku do 16 r.ż. ma obowiązek noszenia kasku. Każdemu powyżej tego wieku, zostawiam to do własnej decyzji. Aczkolwiek lepiej mieć niż nie mieć.
 9. Rękawice narciarskie – nie polarowe, nie zrobione na drutach przez babcie :) ale takie  nieprzemakalne i ciepłe.
 10. Kurtka zimowa – nie koniecznie stricte narciarska, ważne żeby nie krępowanie ruchów zapewniała ciepło i nie przemakała.
 11. Polar - przydaje się do założenia pod kurtkę, kiedy jest zimno.
 12. Czapka- może być wełnianka, osłaniająca uszy- konieczna dla tych, którzy szusują bez kasku. Ważne jest żeby splot wełny był ciasny, żeby powietrze nie dostawało się do uszu podczas zjazdu.
 13. Spodnie narciarskie – rzecz konieczna i niezbędna. Stanowczo odradzamy jazdę w dżinsach. Co prawda lans jest, ale komfort żaden. Dorośli, którzy chcą zainwestować z modny kolor i fason mogą kupić spodnie z wyższej półki. Dla tych, którym zależy na niższej cenie, (szczególnie, jeśli szukają stroju dla dzieci, które szybko rosną) gorąco polecam poszukania w sklepie z tanią odzieżą. W sezonie zimowym większość z nich ma w swojej ofercie tego typu ekwipunek.
 14. Etui na Skipass – jeśli nasza kurtka nie ma specjalnej kieszonki na lewym rękawie, dobrze jest się zaopatrzyć się w plastikowe etui na kartę (do powieszenia na szyi lub przypięcia) dostępne np. w większości sklepów papierniczych.
 15. Buty zimowe – wygodne, błagam drogie Panie nie na obcasach! Zostawmy je na lepsze okazje. Na stok wybierzmy takie, które pozwolą odpocząć naszym nogom, po zdjęciu butów narciarskich.
 16. Krem do twarzy – najlepiej z dużym filtrem, przystosowany do warunków zimowych.  Np. Zaja Lato/ Zima. Dostępny w większości aptek. www.ziaja.com
 17. Okulary przeciwsłoneczne – przydadzą się, kiedy będziemy chcieli przejść się na spacer.
 18. Żel na stłuczenia – szczególnie dla początkujących. Jak to mówią: „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz.”
 19. Aparat fotograficzny – róbcie jak najwięcej zdjęć i dokumentujcie pierwsze kroki na nartach, po latach będą miłą pamiątką.  

Miłego szusowania

Asia

24 stycznia 2014